Több helyről is kaptunk olyan visszajelzéseket, hogy az NVDA nem működik egyes programokkal. Sok esetben ez nincs így, csak tudni kell hozzá pár egyszerű módszert. A következőkben ezeket vesszük sorra.
Skype
Létezik a Skype programhoza SkypeTalking kiegészítő. Ezzel az a legfőbb baj, hogy a fejlesztése leállt, főleg mert a Skype nem ad át minden információt (pl. a Facebook chat üzenetek már nem olvastathatók fel vele).
A Skype-ban már elérhető a „kisegítő lehetőségek” almenü, ahol bekapcsolható a kiterjesztett billentyűzet kezelés, és a képernyőolvasó mód is. Ezt az Extrák menüben érhetjük el (az alt+e billentyűparanccsal a Skype ablakában állva).
Ezen kívül az alt+n lenyomása után, érdemes bekapcsolni a kompakt nézetet is (ez csak akkor található meg, ha nem ez az aktív) a nézet menüben. Ekkor minden beszélgetés új ablakban nyílik meg.
Az üzenetváltás nagyon könnyen megvalósítható. Ha megnyitunk egy beszélgetést, a tab segítségével mozoghatunk az ablakban, A szerkesztőmezőbe gépelhetjük be az elküldendő szöveget, amit az enter billentyűvel van lehetőségünk továbbítani a másik felhasználónak. A kapott üzeneteket egy listában (a szerkesztőmezőtől shift+tabot nyomva) találjuk meg. A listában nyilak segítségével mozoghatunk fel-le az elemeken. Ekkor a program elmondja az üzenetet. Ami zavaró lehet, az az hogy a program az üzenet elé teszi annak elküldési/beérkezési dátumát, és az üzenet írójának nevét. Az időbélyegek használatát a Beállítások -megjelenés lapfülén lehet kikapcsolni az „időpont mutatása” jelölőnégyzettel.
A tabbal számos hasznos gombot találhatunk még a megnyitott partner ablakában. A hívás és videóhívás gombok használata egyértelmű, viszont az üzenetlista előtt lévő „1 nap, 30 nap” gombok nem feltétlen. Erre rányomva a listában szabályozható, hogy mennyi ideig jelenjenek meg visszamenőleg a beszélgetések a kiválasztott partnerrel.
Egy hívás fogadása a Skype ablakában a menügomb megnyomásával, és a hívás fogadás/elutasítás elemek kiválasztásával is lehetséges, így nem kell mozogni a Skype menürendszerében.
Abby Fine Reader 11
Az Abby Fine Reader főmenüje nem mindegyik képernyőolvasó programmal működik gördülékenyen. Az NVDA-val használható, bár előtte ajánljuk az NVDA legfrissebb verziójának feltelepítését. A menüket néha nehezen kezdi el felolvasni, ekkor a legjobb lehetőség a menü escape-val való bezárása, majd újra megnyitása. Ez pár próbálkozás után el szokta hárítani a problémát, de segíthet az ablak kis méretre tevése majd újra fókuszba való hozása, a nyilak mozgatása a menüben is. A dolog érdekessége viszont az, hogy nem mindegyik gépen jön elő ez a fajta lassúság, valószínűleg ez függhet az aktuális számítógép erőforrásaitól is.
Ami viszont szerencsés, hogy a Fine Reader programhoz számos gyorsgomb használható (pl. ctrl+k -lap beolvasása, ctrl+shift+r értelmezés, stb).
Dropbox
Ahogy már többször is írtuk, a Dropbox-hoz elkészült egy speciális NVDA kiegészítő. Ez idáig szépen működött, viszont a Dropbox 2.0 megjelenésével akadtak problémák. A billentyűparancs háromszori gyors megnyomásakor Nem jelenik meg rögtön a Dropbox menüsora, de ha ezután egy entert nyomunk, már igen. A gyorsgomb lenyomása után az NVDA van hogy bemondja az „open the Dropbox menü” szöveget, de ez nem minden esetben hangzik el. Ekkor a nyilak mozgatására nem történik semmi, így a felhasználó azt hiheti, hogy nem lehet hozzáférni a program menüsorához a kiegészítő segítségével.
Total Commanderr indítása
Ha valaki feltelepíti (de nem vásárolja meg) a Total commander programot, indításkor mindig túl kell ugrani egy regisztrációs ablakon egy bizonyos gombra kattintva. Ehhez használni kell a navigátor kurzort. Asztali billentyűzet kiosztáskor nyomogassuk az NVDA+4 (a numerikus billentyűzeten) billentyűparancsot addig, amíg nem érünk a legszélső elemre. Laptop billentyűzet kiosztásakor ez az NVDA+shift+balra nyíl (csak a 2013.1 verzióktól felfele). A szélső elem egy szám lesz (1 és 3 között), ezt kell megnyomni a számbillentyűzetünkön a program megnyitásához. A nekünk kellő számot onnan is fel lehet ismerni, hogy ennél az NVDA nem mondja utána a „gomb” szót.
Van amit kihagytunk?
Ha van olyan praktikus tipp (bármilyen program használatához) amit kihagytunk, azt szívesen várjuk akár itt, akár a levelezőlistánkon, amiket a későbbiekben egy következő bejegyzésben közzé is teszünk.
RauchR
Sziasztok!
Jó lett a cikk nagyon, a magam részéről köszönöm és nagyon hasznosnak találom.
Pár kiegészítés:
A total commanderben úgy is meg lehet állapítani, mely gombot kell épp aktuálisan megnyomnunk, hogy az ablakban egyszerűen az insert+b parancsot használjuk, ekkor a total commander ablakcím elhangzása után az NVDA által mondott első szám lesz az, amit meg kell nyomnunk.
Ha például insb után ezt halljuk:
total commander. 3. AKkor a hármas szám lesz a nyerő.
Nekem még a Dropbox jutott eszembe, annak a 2.0-s verziója, illetve egész pontosan a menü, időnként csinál kellemetlen dolgokat.
Van, amikor nem jelenik meg, ha valaki esetleg ilyen problémába ütközne, próbálja meg a következőket: A Windows rendszertálcáján, azaz most nem az NVDA rendszertálca lista bővítményének segítségével, keresse meg a dropboxot, majd a NVDA gomb+bal egérkattintással helyezze oda az egérkurzort, ezt követően pedig használja a jobb egérkattintás parancsot. Ezt persze a rendszertálca lista bővítmény segítségével is lehet kivitelezni, viszont egyes tapasztalatok szerint ez nem mindig működik.
Így viszont jó a dolog, a jobb egeret követően előugrik egy gomb, amely az open dropbox menü nevet viseli, erre szóközölvén megkapjuk a már jól ismert menüt.
Üdv:
RauchR
Fábián Istvánné
Sziasztok!
Letöltöttem az nvda programot, jónak találom, csak egy kis problémával küszködök, hogy a kurzorral nem tudom követni a sorokat. szeretnék egy olyan lehetőséget találni, hogy egy komplett szöveget tudjak tudjak elolvasni aznélkül, hogy a kurzorral követni kelljen a sorokat, mert gyengén látó vagyok és ez nekem nagyon nehéz.
Küldjetek valami könnyen érthető egyszerű lehetőséget, amit használni tudnék. Köszönöm előre is! Marika néni.
oaron
Kedves Marika néni!
Létezik billentyűparancs egy szöveg folyamatos olvastatására. Asztali billentyűzet kiosztás esetén ez az NVDA billentyű+lefele nyíl (az NVDA billentyű általában az insert), laptop kiosztás esetén pedig a capslock+a billentyűparancs megnyomásával indítható el. A kontrol lenyomásával a felolvasás megállítható.