Még bőven karácsony előtt megkaptuk kedvenc képernyőolvasónk legfrissebb kiadását. Térjünk is azonnal a legfontosabb újdonságok bemutatására!
NVDA általános működése
- Új beviteli parancsot adtak hozzá, mellyel a cellaszegélyek bemondását lehet szabályozni. Szín és stílus, csak stílus, kikapcsolva.
- Az állapotsor bemondása parancs használatakor (Alapértelmezés szerint: NVDA+end), az áttekintőkurzor már nem kerül az állapotsorra. Amennyiben mégis szeretné ezt a korábbi viselkedést, beállíthat hozzá külön billentyűparancsot az NVDA beviteli parancsok párbeszédablakán az Elemnavigáció kategóriában.
- Ha valamilyen okból egy olyan NVDA beállítási ablakot akarunk megnyitni, amely már nyitva van, az NVDA hibajelzés helyett most már áthelyezi a fókuszt az ablakra.
- Az NVDA már nem záródik be, amennyiben egy párbeszédablaka még felhasználói beavatkozásra vár, pl. egy korábban végrehajtott változás megerősítésére vagy elvetésére.
- Az NVDA már nem kezeli úgy az UIA csúszkákat, mintha azok csak százalékos értéket vehetnének fel.
- Az NVDA már nem jelenti be egy UIA csúszka értékét számként, amennyiben bizonyos értékeihez szöveges reprezentáció tartozik. (A megfelelő érték bejelentéséhez most már az UIA ValuePattern paramétert veszik alapul a RangeValuePattern paraméter helyett).
- Amennyiben egy korábban letiltott bővítményt eltávolítunk majd később újra telepítünk a státusza engedélyezett lesz. Korábban az újratelepítés után az NVDA emlékezett az előzőleg letiltott állapotra, így a használat előtt a felhasználónak engedélyeznie kellett a kérdéses bővítményt.
- Egy új haladó beállításnak köszönhetően a hibajelző hangok már engedélyezhetők az NVDA stabil verzióiban is.
Windows
- Windows 10 és 11: az NVDA már bejelenti a javaslatok számát az olyan alkalmazások keresőmezőinél mint pl. a Gépház vagy a Microsoft Store.
- Windows 11: Miközben az Alt+Tab paranccsal váltogatunk a futó programok között az NVDA már nem jelenti be a „terület” szót.
Webböngészés
- ARIA adatrács cellákban az ESC gomb lenyomása a tartalom kezelését segíti és nem kapcsolja ki kéretlenül az NVDA fókuszmódját.
- Google Chrome: Egy táblázat fejlécének olvasásakor az NVDA már nem jelenti be kétszer az oszlop nevét.
- A megjelölten kiemelt tartalmat mostantól „Kiemelt” tartalomként jelenti be az NVDA. A Braille kijelzőre a „kiem” jelzést küldi.
- Már nem történik kétszeres bejelentés sem szóban, sem Braille-ben, amennyiben egy objektum leírás paraméterének értéke megegyezik a tartalom vagy a név paraméterének értékével.
Braille
Ez a kiadás már támogatja az új HID Braille specifikációt. Ez lehetővé teszi a különböző Braille kijelzők egységes kezelését egyéni driverek nélkül. A specifikációt támogató eszközöket az NVDA automatikusan észleli.
Microsoft Word
Számos javítás történt az UI Automation használatával kapcsolatban.
Ahhoz, hogy az NVDA a Word dokumentumvezérlőit UI Automation használatával kezelje, azt előbb be kell kapcsolni az NVDA haladó beállításaiban.
Az alábbi javítások történtek:
- Az NVDA már helyesen jelenti be az üres táblázatcellákat.
- Böngészőmódban, ha olvasunk vagy navigálunk egy dokumentumban, a Word mostantól már mindig görgetni fogja a dokumentumot úgy, hogy a böngészőmód kurzorának pozíciója mindig látszódjon a képernyőn. Ezen kívül a fókuszmód rendszerkurzora is az elvártaknak megfelelően követi a böngészőmód kurzorát.
- Folyamatos felolvasás közben a program automatikusan görgeti a dokumentumot és a kurzor pozíciója is mindig a felolvasással összhangban frissül.
- Ismét lehetséges a mondatonkénti navigáció. Navigációs parancs: Alt+Lenyíl és Alt+Felnyíl.
- Az NVDA már bejelenti a bekezdések behúzását.
- Az NVDA már ad visszajelzést a szerkesztői változások bejelentését vezérlő szkript és néhány más honosított szkript használatáról.
- Az NVDA sokkal pontosabban használja a gépelési hibát jelző hangot írás közben.
Két további javítás az UI Automation és a Microsoft Office programcsomag összefüggésében:
- Microsoft Excel: Az NVDA már nem ad kéretlenül többszöri visszajelzést egy cella kijelöléséről.
- Microsoft Outlook: E-mailek olvasása közben az NVDA már több táblázatot is rétegződőként azonosít, és alapértelmezés szerint nem jelent be táblázatként. Ez hatékonyabbá teszi a navigációt.
Örömteli hír továbbá, hogy egy kicsit javult az ingyenes LibreOffice programcsomag kezelése is:
Az NVDA már több párbeszédablak szövegét képes automatikusan felolvasni, többek közt a felhasználó megerősítését kérő párbeszédablakokat is.
Vélemény, hozzászólás?