Néhány egészen izgalmas újdonságról számolhatunk be az NVDA legújabb kiadásában. Vágjunk is bele!
Új hangbeállítási lehetőség: osztott hang
Az új opció segítségével lehetővé vált, hogy az NVDA hangját és a többi alkalmazás hangját különböző hangcsatornán halljuk.
Ez praktikusan azt jelenti, hogy beállíthatjuk pl., hogy az NVDA-t csak a bal oldali hangszórón halljuk, míg az összes többi alkalmazás hangját meg csak a jobb oldalin.
Az NVDA beállítások Audio kategóriájában lehet megtalálni ezt az új opciót.
Az „Osztott hang” címkéjű kombinált listamezőből választható ki a kívánt konfiguráció. Természetesen az összes elképzelhető kombináció elérhető: NVDA csak az egyik hangcsatornán vagy mindkettőn, ill. alkalmazások csak az egyik hangcsatornán vagy mindkettőn.
Kizárólag sztereó hangforrások esetén működik, azaz a mono és kettőnél több csatornás hangokat egyelőre nem képes kezelni.
Ez a kis korlátozás a felhasználók döntő részénél nem okozhat semmiféle fennakadást.
Az ‘NVDA+alt+s’ billentyűparanccsal könnyedén váltogathatunk a különböző konfigurációk között.
Az Audio kategóriában „Az osztott hang váltásánál megjelenő lehetőségek” címkéjű listából a megfelelő jelölőnégyzetek bejelölésével megadhatjuk, hogy a váltóparancs mely konfigurációkat kínálja fel. Ezzel szűkíthető a választék.
Az Audio kategória kapcsán fontos megemlíteni egy másik újdonságot is: Az NVDA mostantól „ébren” tartja a hangeszközt a beszéd befejezése után is. Ezzel elkerülhetők bizonyos technikai problémák olyan eszközöknél, mint pl. a Bluetooth fejhallgatók.
„A hangeszköz ébren tartásának ideje a beszéd befejezése után” címkéjű vezérlővel szabályozható ez az opció.
Új gyorsnavigációs parancsok
Jelentősen bővült a böngészőmódban elérhető gyorsnavigációs parancsok köre. Közülük egyedül a bekezdésenkénti navigációhoz rendeltek hozzá alapértelmezetten billentyűparancsot, ami a „p”.
Természetesen a többihez is rendelhetünk egy billentyűleütést az NVDA beviteli parancsok párbeszédablakán a böngészőmód kategóriában.
A bekezdéseken kívül az alábbi elemek egykarakteres navigációja vált elérhetővé:
Alakzatok, azonos és eltérő stílusú szövegek, folyamatjelzők, függőlegesen igazított bekezdések, matematikai képletek, menüelemek, valamint többállapotú gombok.
Némileg ide kapcsolódik, hogy a dokumentumformázási beállítások között most már az alakzatok és feliratok jelzését is kontrollálhatjuk. Az opcióhoz billentyűparancsot is rendelhetünk a Beviteli parancsok dokumentumformázás kategóriájában.
Új parancsok a szintetizátor beállító körhöz
Most már nemcsak előre és hátra lehet mozogni a szintetizátor beállító körön, hanem az első és az utolsó elemhez is lehet ugrani.
A szintetizátor beállító kör első és utolsó elemének beállításához nincs alapértelmezetten hozzárendelt parancs beállítva.
Szintén új parancs az aktuális beállítás nagyobb léptékű növelésére:
Asztali kiosztás: NVDA+ctrl+pageUp és NVDA+ctrl+pageDown.
Laptop: NVDA+ctrl+shift+pageUp és NVDA+ctrl+shift+pageDown.
A kapcsolódó billentyűparancsok beállíthatók a Beviteli parancsok között a Beszéd kategóriában.
Windows 11
- Az NVDA már jelzi a diktálással és a javasolt műveletekkel kapcsolatos figyelmeztetéseket. Ideértve az első javaslatokat olyan adatok vágólapra másolásakor, mint pl. a telefonszám. (Windows 11 2022 frissítés és újabb verziók esetén).
- Az NVDA ismét bejelenti a hardveres billentyűzethez a beviteli javaslatokat.
- 24H2 (2024 frissítés és Windows Server 2025) esetén az egér és az érintési beállítások most már használhatók a gyors beállítások között.
Még néhány említésre méltó újdonság és javítás
- Új Braille mód: Beszéd kimenet megjelenítése.
Ebben a módban a Braille kijelzőn egészen pontosan az jelenik meg Braille jelekkel, amit az NVDA kimond. - Alacsony írásjelkiejtési szinten az NVDA már nem jelenti be a helykitöltő pontokat. Ilyenekkel döntően tartalomjegyzékekben lehet találkozni.
- A sor- és oszlopfejlécek jelzése már támogatott a szerkeszthető tartalmú HTML elemeknél.
- Adobe Reader: az NVDA már nem hagyja figyelmen kívül a pdf dokumentumokban a képletekhez megadott alternatív leíró szövegeket.
- A bővítménykezelőben most már megjelenik a minimum szükséges és az utoljára tesztelt NVDA verzió az egyes bővítményeknél a további részletek kategóriában.
Cikk megosztása
Vélemény, hozzászólás?